piątek, kwiecień 19, 2024

Cała Polska Czyta Dzieciom

3 i 4 czerwca 2019 członkowie DKK Kopernick wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Do udziału w niej zostaliśmy zaproszeni przez p. Joannę Krasowską - dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie. Podczas spotkań z maluchami z przedszkoli Adaś i Chatka Puchatka czytaliśmy wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej.

Pierwszego dnia przedszkolaki obejrzały inscenizację “Rzepki” J. Tuwima, “Na straganie” i innych wierszy, których bohaterami były warzywa. Z przyniesionych z domu warzyw układały jarzynowe portrety inspirowane obrazami G.Arcimbolda.

Dzień drugi była dniem na opak. Tego dnia królowały utwory, w których “fruwały krówki nad modrą łąką, świeciło z nieba zielone słonko”. Pojawili się Kaczka Dziwaczka i Pims, którego nie ma... Po lekturze był czas na zagadki i zabawy ruchowe.

Przygotowania do występów oraz udział w akcji stały się pretekstem do rozmów o ulubionych lekturach z czasów dzieciństwa takich jak: “Dzieci z Bullelbyn” A. Lindgren, “O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego, “Filonek Bezogonek” G.Knutssona, “Opium w rosole” M. Musierowicz i innych.