W ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości uczniowie kl. I CDg przystąpili do projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS". Nauczyciel Daria Broda nawiązała współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, aby uczniowie mogli zapoznać się z zadaniami i funkcją tej instytucji.
Na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Wołowie w czasie zajęć z podstaw przedsiębiorczości odbyły się dwa spotkania z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze zajęcia miały miejsce 19.11.2019r. i prowadzone były przez Pana Kierownika Biura Terenowego ZUS w Wołowie Pana Józefa Okulewicza. Tematyka zajęć dotyczyła zadań ZUS-u oraz rodzaje ubezpieczeń. W następnym tygodniu, 25.11.2019r., zajęcia poprowadziła pracownik wołowskiego ZUS-u - specjalista Pani Aleksandra Zagórska. Lekcja dotyczyła rent, emerytur oraz zasad zakładania własnych przedsiębiorstw.
Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie, w ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości, dnia 22.10.2019 r. gościli w Banku Santander Bank Polska S.A. w Wołowie, który ma swoją siedzibę w Rynku.
Dzięki nawiązanej współpracy uczniowie mogli od środka poznać pracę banku. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Panią Dyrektor banku oraz pracowników. Tematyka zajęć dotyczyła kredytu, usług bankowych, inwestowania, Giełdy Papierów Wartościowych oraz funduszy inwestycyjnych.
Zajęcia przebiegały w przyjaznej atmosferze. Zostały pozytywnie odebrane przez uczniów i pracowników banku a zdobytą podczas 1,5 godzinnych zajęć wiedzę, uczniowie sprawdzili rozwiązując test, który wypadł bardzo pomyślnie. Taka forma zajęć i współpracy będzie kontynuowana przez naszą szkołę.
Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczyciela przedmiotu panią Darię Brodę.
Opinia uczennicy po zajęciach:
Podczas wizyty w banku dowiedziałam się wielu pożytecznych rzeczy na temat inwestowania pieniędzy i usług świadczonych przez bank. Zapewne przydadzą mi się one w przyszłości. Wszystkie te informacje przedstawione były w miłej atmosferze.
Alicja Bilińska I CDg
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami na Ziemi pojawili się pierwsi ludzie. Dziś potrafią oni stworzyć najdziwniejsze, mniej lub bardziej ważne przedmioty, z których korzysta społeczeństwo. Wierzono, że w przyszłości ludzi zaczną wyręczać zdalnie sterowane roboty. Dzięki nim życie ludzi znacznie by się polepszyło.
Pewnego dnia Pan Wiesław jak co dzień przechadzał się po swoim ogrodzie. W pewnej chwili coś poruszyło się w stojącym obok niego krzewie. Gdy podszedł bliżej okazało się, że był to mały, niegroźny robocik. Pan Wiesław postanowił go przygarnąć. Robota nazwał Dymek.
Zobacz prezentację odnośnie porad dla osoby, która chce założyć swoje przedsiębiorstwo.
Uczniowie klas pierwszych w listopadzie wzięli udział w projekcie Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany Pełczyna świat. Autorem projektu jest stowarzyszenie - Źródlany zakątek Pełczyna. My wraz z Panią Ewą Grobelną, prezes stowarzyszenia graliśmy w grę ekonomiczną Chłopska szkoła biznesu. Było ciekawie i edukacyjnie!
5 listopada 2014 w naszej szkole odbyła się XXXVIII olimpiada ekonomiczna. Jej hasło brzmiało: Polska droga do wolności gospodarczej - 25 lat transformacji. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Uczestnikami etapu szkolnego zostali: Czyżowicz Jakub, Korona Alicja i Ziomek Emilia z klas pierwszych. Gratulujemy odwagi i osiągnięć!
Klaudia Kostrzycka, Marta Chwałek, Dominika Karpiuk i Aleksandra Matusiak wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie pod hasłem Bądź bezpieczny na drodze - noś odblaski. Uczennice przygotowały projekt odblasków, jakie mogliby nosić ludzie, będący uczestnikami ruchu drogowego oraz nagrały film, zachęcający innych do noszenia odblasków i pokazujący ich wazność dla bezpieczeństwa własnego i innych. Prace dziewczyn były najlepsze i zajęły I miejsce. Jesteśmy dumni i gratulujemy Wam! Przypominam, że 17 czerwca idziemy na galę po nagrody!
W tym semestrze gościliśmy w naszej szkole Klub Pracy. Warto spotkać się z doradcą zawodu, planując dalszą edukację i karierę zawodową.
Bardzo dziękujemy za pomoc Pani Agnieszce Rzewuckiej. Dzięki spotkaniu z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta staliśmy się świadomymi konsumentami.
Znamy swoje prawa i wiemy jak je egzekwować dzięki Pani Katarzynie Staroń, za co bardzo dziękujemy.
Jaki jest sens płacenia podatków oraz jak wypełnić deklarację podatkową dowiedzieliśmy się dzięki spotkaniu z Paniami Agnieszką Tomczak i Izabelą Buszkiewicz z Urzędu skarbowego, za co również jesteśmy wdzięczni.
Uczniowie LO
Dzień Przedsiębiorczości w naszej szkole świętowaliśmy pod hasłem Młodzi przedsiębiorczy.