14 marca gościliśmy w naszej szkole Panią Julię Janowską z Fundacji ArtTransparent, realizującej projekt edukacyjny dla Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Uczestnicy warsztatów reporterskich otrzymali dyplomy, rozmawiali z naszym gościem na temat sposobu realizacji projektu, formy warsztatów; wyrazili gotowość uczestnictwa w kolejnych tego typu zajęciach.
Dobiegł końca cykl warsztatów reporterskich, realizowanych w naszym liceum w ramach projektu “Młodzież w Europie”, którego organizatorem było wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego, a zajęcia prowadzone były przez Fundację Art Transparent. W projekcie wzięło udział 31 uczniów, którzy dzięki warsztatom mogli nie tylko zapoznać się ze specyfiką pracy reportera, ale również poszerzyć znajomość języka angielskiego, pogłębić wiedzę o funkcjonowaniu instytucji unijnych czy problemach społecznych we współczesnej Europie. Dziękujemy Biuru Informacyjnemu Parlamentu Europejskiego i Art Transparent za ciekawe zajęcia rozwijające zainteresowania i umiejętności naszych uczniów.
13 grudnia odbyło się czwarte z cyklu spotkań, w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego “Młodzież w Europie”. Rezultatem cyklu warsztatów ma być stworzony przez młodzież reportaż radiowy o tematyce migracyjnej i kulturowej. Warsztaty zawsze prowadzone są metodami aktywnymi, rozwijającymi świadomość, wiedzę i umiejętności.
28 listopada w BARBARZE, infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odbyło się wydarzenie główne realizowanego w szkole projektu edukacyjnego “Młodzież w Europie”. Nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielami dwóch innych dolnośląskich szkół uczestniczących w projekcie, oraz wrocławskich szkół biorących udział w programie “Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego”.
Dzięki udziałowi w projekcie “Młodzież w Europie”, 7 listopada gościliśmy w naszym liceum włoską artystkę – badaczkę Alessandrę Ferrini, oraz przedstawiciela Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Łukasza Kemparę. Podczas spotkania z przedstawicielem PE, uczestnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat funkcjonowania instytucji unijnych, a przede wszystkim wzięli udział w dyskusji o zasadach finansowania państw członkowskich, a także o przyszłości UE.
11.10.2016 r. odbyły się w naszym liceum pierwsze warsztaty w ramach realizacji projektu edukacyjnego “Młodzież w Europie”. Projekt ten realizowany jest we współpracy z fundacją ArtTransparent oraz Biurem Informacji Parlamentu Europejskiego z siedzibą we Wrocławiu.
28 kwietnia 2015 r. klasa 2c humanistyczno – dziennikarska uczestniczyła w wycieczce do TVP Wrocław. Uczniowie brali udział w warsztatach z dziennikarstwa telewizyjnego Język manipulacji w mediach, a także mieli możliwość zwiedzenia budynku telewizji, studiów nagraniowych, studia reżyserskiego, dźwiękowego itp. Wyjazd był ciekawy i umożliwił uczniom bliższe przyjrzenie się pracy dziennikarzy telewizyjnych.
Agnieszka Michnowska, wychowawca kl. 2c
Klasa 1c i 2c wybrały się 17. października 2014 r. do Wrocławia wraz z dwiema opiekunkami - panią profesor Agnieszką Michnowską oraz panią Pauliną Przystupską. Głównym celem wyjazdu była wystawa sztuki w Muzeum Architektury. Tematem kolekcji była "Tauromachia", czyli walka byków, która narodziła się w Hiszpanii.
Dwudziestego ósmego maja 2014 r. wieczorem nad Wołowem unosiły się ciemne, deszczowe chmury i całe miast spowite było szarością. Z pewnością trudno jest wyjść w taką pogodę z ciepłych i przytulnych mieszkań. Jednak nie wszyscy pozostali zniechęceni - niektórzy postanowili udać się do Liceum im. M. Kopernika, gdzie w szkolnej auli o godz. 1900mieli okazję zasiąść na widowni i obejrzeć spektakl ?Kopciuszek?. Przedstawienie zostało zrealizowane przez polonistkę - panią Katarzynę Czerepok i jej wychowanków - humanistów z klasy drugiej ?c? (z udziałem gościnnie uczniów klasy mundurowej i matematyczno-fizycznej).
W Wielką Środę spotkaliśmy się w szkolnej auli, aby w natłoku przedświątecznych spraw znaleźć czas na kilka refleksji na temat życia, relacji z ludźmi, człowieczeństwa. W ten refleksyjny stan wprowadziła nas piosenka Czesława Niemena Dziwny jest ten świat, która zachwyca swoim uniwersalnym przesłaniem, a jednocześnie przypomina o smutnym fakcie, że wciąż człowiekiem gardzi człowiek. Rozważanym tekstom towarzyszyła prezentacja obrazów Jerzego Dudy-Gracza z cyklu Golgota Jasnogórska, która podobnie jak utwór Niemena przypomina o najważniejszych problemach współczesnego świata ? wojnie, głodzie, pogardzie, biedzie, nienawiści. Spektakl przygotowany przez uczniów klasy IIc i IId pod opieką pani Katarzyny Czerepok i ks. Piotra Jarosławskiego uświetnił występ absolwentki ?Kopernika? Agnieszki Sójki, której fenomenalny wokal na długo pozostanie w pamięci.
?Niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!?
Juliusz Słowacki
26 marca klasa 2d wraz z panią profesor Joanną Lebiedowską-Nowak i panią Eweliną Grzelakowską udała się do kina na fil pt."Kamienie na Szaniec". Wyjechaliśmy o 8:15 spod szkoły, a o 9:00 byliśmy już w lubińskiej galerii. Film rozpoczynał się dopiero o godz. 10:00, więc mieliśmy chwilę czasu dla siebie. Udaliśmy się coś przekąsić. Przed 10:00 zebraliśmy się wszyscy przed salą kinową. Kupiliśmy popcorn, colę. O 10:00 weszliśmy na salę i zajęliąmy wyznaczone miejsca.