piątek, marzec 29, 2024

Wycieczka do zakładu chemicznego

W dniu 07.10.2013r. odbyła się wycieczka do firmy VITA POLYMERS POLAND w Brzegu Dolnym w ramach uzupełnienia realizacji podstawy programowej z chemii.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 2B ? biologiczno - chemicznej (25 osób) pod opieką p. Marzeny Dancewicz i p. Eweliny Grzelakowskiej.

Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Henryka Jerczyńskiego uczniowie odwiedzili nowoczesny zakład produkcji pianek poliuretanowych, który dostarcza szeroką gamę produktów do odbiorców krajowych i zagranicznych.

Dzięki starannie opracowanej technologii szkodliwość procesu produkcyjnego została ograniczona do minimum. Uczniowie otrzymali informacje o surowcach i ich właściwościach. Dowiedzieli się jakie są warunki prowadzenia reakcji polimeryzacji na skalę techniczną. Ciekawość uczniów wzbudziła nowoczesna sterownia w hali produkcyjnej. Następnie uczniowie obserwowali proces spieniania pianki poliuretanowej i formowanie bloku, a także proces cięcia na mniejsze bloki oraz wycinanie płyt o określonych wymiarach. Po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć proces chemiczny na skalę techniczną i dotknąć ?żywych? i jeszcze ciepłych produktów syntezy organicznej. Wycieczka okazała się fascynującą lekcją chemii i pokazała, że zakład chemiczny może być miejscem przyjaznym dla ludzi i środowiska naturalnego.