piątek, kwiecień 19, 2024

Spotkanie naszych uczniów ze świadkiem historii, w ramach realizacji projektu “Odkryj miejsca pamięci – śladami historii przez Wołów”

Uczniowie Kopernika wzięli udział w warsztatach historyczno – artystycznych, w ramach projektu realizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną we współpracy ze szkołami.

Nasza szkoła wylosowała miejsca pamięci związane z powstaniem i działalnością Solidarności w Wołowie: kamień z tablicą pamiątkową przy PKS, upamiętniającą strajki pracowników PKS w sierpniu 1980 r., oraz skwer Solidarności przy Kościele p.w. św. K. Boromeusza. Odwiedziliśmy te miejsca wraz z panem Ferdynandem Kaduszkiewiczem, który poprowadził część historyczną warsztatów.

Był on jednym z inicjatorów strajku i działaczem wołowskiej Solidarności. Uczniom bardzo podobały się zajęcia ze świadkiem historii, który nie tylko rewelacyjnie opowiedział nam historię tamtych trudnych czasów, ale przypomniał znaczenie słowa solidarność w relacjach międzyludzkich. Jeszcze raz dziękujemy za pouczającą lekcję. Efektem końcowym spotkania była notka informacyjna o wspomnianych miejscach pamięci, która znajdzie się w aplikacji internetowej.

Część artystyczną warsztatów poprowadziła pani Róża Gołubowska, z którą uczniowie przygotowali symbol graficzny opisywanych miejsc.

Jako nauczyciel historii na pewno skorzystam z aplikacji mobilnych opracowanych przez uczniów i przeprowadzę lekcję z telefonem w terenie.