wtorek, kwiecień 16, 2024

Sprawozdanie ze spotkania DKK 25 lutego 2019

W poniedziałek 25 lutego 2019r. spotkaliśmy się po raz drugi. Termin spotkania uległ zmianie z powodów organizacyjnych. W spotkaniu wzięło udział 5 członków. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od poznania preferencji czytelniczych osób, które pojawiły się na spotkaniu po raz pierwszy.

Okazało się, że są wśród nas wielbiciele poradników. Arek Kijaczek opowiedział o swoich ulubionych książkach Reginy Brett: Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić własną prawdę. Warto po nią sięgnąć, jeśli mamy kłopot z wyrażaniem własnej opinii lub nie jesteśmy asertywni. Magda Knobloch jest wielbicielką twórczości Guillaume Musso. Proponuje, by przygodę z tym pisarzem rozpocząć od Dziewczyny z Brooklynu. Jest to kryminał z wątkiem romantycznym. Jej bohater, Rafael wraz przyjacielem – emerytowanym policjantem rozpoczyna poszukiwanie ukochanej. Okazuje się, że tajemnicza dziewczyna nie była osobą, za którą się podawała. Nie zdradzimy zakończenia, aby odbierać przyjemności z oczekiwania na rozwiązanie zagadki.

Tematem dzisiejszego spotkania była książka Holly Bourne pt. Czy jestem już normalna? Autorka z wyczuciem i taktem sięgnęła po temat chorób psychicznych. Bohaterka – szesnastoletnia Evie cierpi na zaburzenia kompulsywno – obsesyjne. Ma za sobą pobyt w szpitalu psychiatrycznym, jest pod stałą opieką psychoterapeuty i musi brać leki. Chce być jak inne nastolatki. Chce być “normalna”. Rozpoczyna nowy etap: nowa szkoła, nowi znajomi, nowe przyjaźnie. Czy poradzi sobie z nowymi problemami?

Warto sięgnąć po tę powieść, aby zrozumieć świat chorych na depresję, stany lękowe, nerwicę… To choroby jak każde inne, mimo to tak wielu z nas się ich wstydzi.

Spotkanie zakończyliśmy rozmową na temat ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Z radością dołączymy do działań MiGBP w Wołowie, która zaprosiła nas do współpracy.

Moderator: Magdalena Nawój - Sinkowska