1. Konkurs “Bitwa Warszawska 1920 rok”
KATEGORIA IV : SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
2 miejsce – Zuzanna Czapluk – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie
Biblioteka Pedagogiczna w Wołowie ogłosiła konkurs dla uczniów szkół powiatu wołowskiego na wykonanie pracy plastycznej z okazji ustanowienia roku 2020 Rokiem 100lecia Bitwy Warszawskiej.
Od 25 marca przenieśliśmy się na platformę internetową Microsoft Teams. Już się chyba przyzwyczailiśmy do tej formy zdalnego nauczania. Brakuje nam osobistych spotkań i bliskości, ale najważniejsze, że możemy działać. Uczymy się, rozmawiamy, współpracujemy, wspieramy. Platforma to świetne narzędzie do zdalnej pracy. Umożliwia wymianę i prezentację plików różnego rodzaju, komunikację za pomocą czatu i videokonferencji. Można także korzystać z zasobów internetowych białej tablicy czy udostępnić ekran.
Kolejna przygoda z filmem za nami! Tym razem członkowie Filmoteki Szkolnej wzięli udział w warsztatach filmowych w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA . Wspólnie z uczniami z XXIV Liceum w Krakowie i II LO we Wrocławiu, poznawali pracę na planie filmowym.
Wszyscy uczestnicy wzięli udział w tworzeniu etiudy filmowej.
13 grudnia po raz kolejny spotkaliśmy się z filmoznawcą Panią Justyną Jaszczyk na warsztatach z edukacji filmowej. Tym razem były to warsztaty ze scenopisarstwa. Uczestnicy dowiedzieli się przede wszystkim jak zacząć pisać i jakie są zasady pisania scenariusza. Omawiali scenariusze wybranych gatunków filmowych i zasady konstruowania światów przedstawionych, a potem tworzyli własne fabuły i scenki dialogowe. Pięknie pracowali zespołowo, także dyskutowali i wyrażali własne opinie, używając przy tym trafnych argumentów.
Nie zabrakło oczywiście ciekawych rozmów o kinie, tym "starym" i tym współczesnym, o ulubionych filmach i aktorach.
W dniach 28 - 30 września uczestniczyliśmy w wydarzeniach festiwalu filmowego, organizowanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny w Warszawie w ramach programu Filmoteka Szkolna. Projekt ten realizujemy w Koperniku od lutego 2019 r. W szkole odbywają się warsztaty filmowe dla uczniów i nauczycieli, prowadzone przez filmoznawcę Panią Justynę Jaszczyk. Na festiwal pojechali uczniowie kl. 3CD, którzy przygotowali spot podsumowujący warsztaty w naszej szkole: Denis Wróbel, Mikołaj Pietrzykowski, Norbert Stefaniuk. Opiekunem wyjazdu była Pani Agnieszka Michnowska, koordynator programu.
Podczas wyjazdu przeżyliśmy ciekawą przygodę z filmem, spotkaliśmy prawdziwych pasjonatów kina. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach aktorskich, operatorskich i warsztacie krytyki filmowej. Zwiedziliśmy także wystawę Plan Filmowy w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Podczas uroczystej gali festiwalowej obejrzeliśmy niemy film z 1924 r. w reżyserii Bustera Keatona “Sherlock jr.”, z muzyką na żywo. Były to trzy intensywne i inspirujące dni, wypełnione ciekawymi warsztatami, spotkaniami i rozmowami o kinie.
23 października 2019 nasza uczennica - Klaudia Kuśnierzewska zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych na VIII Dolnośląskim Konkursie Piosenki Polskiej “Piosenka Zmieniająca Życie”. Jej interpretacja piosenki z repertuaru Adama Stachowiaka pt. “Mamo” ujęła jurorów konkursu, wśród których znalazł się Michał Wiśniewski.
Klaudia jest uczennicą klasy 2cd i posiadaczką pięknego, dźwięcznego głosu. Nigdy nie uczyła się śpiewu, ale - jak sama mówi – śpiewa, zawsze i wszędzie, zwykle po to, by rozładować emocje. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów artystycznych.
Konkurs “Piosenka Zmieniająca Życie” jest organizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Lubiążu już od 8 lat. Jego myślą przewodnią jest przekonanie, że piosenka może dać nadzieję i siłę do walki o własne życie, pozwala się zmagać z życiowymi trudnościami, problemami, wykluczeniem, uzależnieniem i przemocą.
“Bo zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą” – tą sentencją Wergiliusza powitał wszystkich 260 stypendystów pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty. Gala wręczenia dyplomów i gratulacji wyróżnionym odbyła się 10 grudnia 2018 roku w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który w poprzednim roku szkolnym otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w szkole średnią ocen. Tegorocznym laureatem wytypowanym przez Radę Pedagogiczną Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie został JAKUB KARDELA – uczeń klasy 3d o profilu matematyczno-fizycznym ze średnią ocen na koniec klasy II - 5,44. Wielkie gratulacje i wiary w to, że zawsze można więcej! Bo tylko “temu, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr” (Seneka Młodszy)
Jakubowi w czasie gali towarzyszyła wychowawczyni – pani Magdalena Janus
Koniec roku szkolnego już za nami, więc warto podsumować osiągnięcia naszych uczniów. A wiele się działo! Zatem przypomnijmy.
Początek roku szkolnego zaczął się językową przygodą na obozie EUROWEEK, zorganizowanym przez p. Katarzynę Łuczak i p. Olimpię Kurasz-Kwiek – 20 uczniów szlifowało język angielski od 7 do 11 września 2017 r. w Międzygórzu.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2cd naszego liceum, Paweł Biskup, zdobył I miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Polskiej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Festiwal odbył się 24 maja w Domu Kultury w Lubiążu. Paweł wziął na warsztat utwór Kamila Bednarka pt. “Jak długo jeszcze” i trzeba przyznać, że wykonał go naprawdę świetnie.
Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w realizowaniu swojej pasji.
Patryk – laureat Potyczek Informatycznych Nowej Generacji
Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie już po raz szósty był organizatorem ogólnopolskiego konkursu: PING – Potyczki Informatyczne Nowej Generacji. Konkurs rozgrywany był w 3 etapach. Zadania I i II etapu konkursu rozgrywany był zdalnie. Uczestnicy rozwiązywali zadania publikowane przez organizatora na stronie internetowej konkursu. Finał odbył się 17 kwietnia 2018 r. w Szczecinie. Tytuł laureata przyznano zdobywcom pierwszych pięciu miejsc.
Laureaci konkursu oprócz dyplomów i nagród rzeczowych otrzymali zaświadczenia uprawniające do przyznania maksymalnej liczbę punktów w procesie rekrutacji na Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
26 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Kwatery Głównej we Wrocławiu, siedziby najnowocześniejszej odmiany symulacji pola walki - Laser Tag. Super zabawa nie tylko dla amatorów strzelania wiązkami światła. W wycieczce uczestniczyli uczniowie kl. 1a i 2a mundurowej oraz humaniści i matematycy z klas 1cd oraz 2cd.
Opiekunowie: pani Agnieszka Michnowska, Julianna Kołtun, Daria Broda.