header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
niedziela, październik 17, 2021

Gratulacje dla Kamila Nowaka!

Nasz Mistrz szachów stypendystą Rady Powiatu Wołowskiego

Uczeń kl. 1d – Kamil Nowak w ostatnich dniach otrzymał stypendium sportowe Rady Powiatu Wołowskiego, które przyznawane jest szczególnie uzdolnionej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Kamil od dawna gra w szachy, a od niespełna trzech lat jest zawodnikiem Klubu Szachowego Polonia Wrocław. Klub reprezentuje w rozgrywkach drużynowych na szczeblu centralnym w kategorii juniorów oraz seniorów, a także jest wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach.

Grą zajmuje się każdego dnia na różne sposoby: staje do współzawodnictwa w Internecie z przeciwnikami o porównywalnym lub wyższym rankingu, analizuje zapisy partii znanych szachistów, dwa razy w tygodniu pracuje prywatnie z trenerem, raz w tygodniu ma klubowe zajęcia szachowe.

Nasz uczeń gra również w piłkę nożna, którą uprawia systematycznie dwa razy w tygodniu z seniorami w klubie TKKF.

Kamil swoje umiejętności potwierdza poprzez podwyższanie punktacji w rankingu Elo oraz wykonywanie norm na kolejne kategorie szachowe w turniejach organizowanych przez Polski Związek Szachowy w Polsce lub za granicą. Na przestrzeni roku 2015 jego ranking punktowy poprawił się z 1897 na 2319, a jego kategoria wzrosła z I na K+ ( pierwsza norma na kandydata na mistrza krajowego).

Od 1 września 2015 r., czyli od dnia, w którym Kamil został uczniem naszej szkoły, uczestniczył w wielu turniejach. W Drużynowych Mistrzostwach Polski - II liga w Jastrzębiej Górze, 05 – 13.09.2015 r., na 9 możliwych punktów zdobył 7,5 i wykonał trzecią normę na kandydata.

Także na Drużynowych Mistrzostwach Polski (II liga) w Jastrzębiej Górze, 05 – 13.09.2015 r., na 9 możliwych punktów zdobył 7,5 i zajął pierwsze miejsce na czwartej szachownicy.

Od 19 do 20 września 2015 r. Kamil Nowak brał udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych do lat 17 w Żarowie. Zdobył 5 punktów na 7 możliwych, co dało mu pierwsze miejsce.

29 listopada 2015 r. w Legnicy wystartował w Pierwszych Drużynowych Mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów w szachach szybkich. Grał na pierwszej szachownicy i zdobył 5,5 punktów na 7 możliwych, co dało drużynie II miejsce.

19 grudnia 2015 r. uczestniczył w Memoriale im. Jerzego Skopowskiego w Wołowie. W turnieju wzięło udział 39 zawodników z Wołowa, Milicza, Środy Śląskiej, Brzegu Dolnego, Wińska, Lubiąża. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 15 min. na zawodnika. Kamil zdobył 6,5 pkt i zajął pierwsze miejsce.

Od 16 do 23 stycznia 2016 r. Kamil uczestniczył w zmaganiach szachowych w Mariańskich Łaźniach w Czechach i w turnieju B2 (na normę IM - średni ranking poniżej 2400) zajął trzecie miejsce.

Od 7 do 14 lutego 2016 r. w Karpaczu brał udział w X Turnieju Szachowym "Karkonosze". Kamil zgromadził na swoim koncie 6,5 pkt, co mu dało 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Zawodnik oprócz wysokiego miejsca oraz pokaźnego zysku rankingowego (+20 Elo) zrobił pierwszą normę na tytuł mistrza krajowego.

W marcu w Szklarskiej Porębie Kamil uczestniczył w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach. Zawody były transmitowane przez internet ze wszystkich szachownic. Pozwoliło to rodzinom, znajomym czy innym miłośnikom szachów oglądać zmagania na szachownicy i w ten sposób włączyć się do kibicowania. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę również dla uczniów naszego liceum. Dzięki transmisji koledzy z klasy Kamila uczestniczyli bezpośrednio w każdej partii, analizowali jego ruchy, wiernie mu kibicowali i trzymali kciuki. Po pierwszej rundzie Kamil dobrze wszedł w turniej, zdobywając swój pierwszy punkt. Po drugiej rundzie ciągle mógł chwalić się kompletem punktów. Z biegiem gry napotykał na coraz bardziej wymagających rywali. W kolejnych rundach remisował lub inkasował punkty, zbierając ostatecznie na swoim koncie 6 punktów, nie przegrywając jednocześnie żadnej partii. Do końca rywalizacji nasz uczeń zachował status niepokonanego, nie zaznał goryczy porażki. Do samego końca zachowywał realną szansę na medalową pozycję.

Kamil był bardzo blisko podium , zajął w swojej grupie wiekowej najgorsze dla sportowców czwarte miejsce. Taki wynik zawsze jest pewnym rozczarowaniem i pozostawia niedosyt , ale z drugiej strony potwierdza przynależność Kamila do czołówki krajowej. Zajmując pierwsze miejsce wśród zawodników do lat 17 zapewnił osobie udział w przyszłorocznych Mistrzostwach.

Do miejsca na podium zabrakło trochę szczęścia. Wynik Kamila to dobry prognostyk na przyszłość, szczególnie że był o rok młodszy od większości rywali, a więc w kolejnych mistrzostwach kraju w tej grupie wiekowej na pewno powalczy o medale.

Co miesiąc publikowana jest lista rankingów Elo. Na dzień 1 kwietnia 2016 r. Kamil Nowak jest w dalszym ciągu na pierwszym miejscu rankingowym w Polsce w kategorii rocznika 1999.

Życzymy Kamilowi dalszych sukcesów oraz wiele radości, którą daje współzawodnictwo i młodzieńczy zapał. Jeszcze raz gratulujemy!

 

“Każdego dnia znajduję czas na szachy” - wywiad z Kamilem na witrynie internetowej klubu szachowego