header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
środa, maj 12, 2021

„Kopciuszek″ na scenie wołowskiego liceum

Dwudziestego ósmego maja 2014 r. wieczorem nad Wołowem unosiły się ciemne, deszczowe chmury i całe miast spowite było szarością. Z pewnością trudno jest wyjść w taką pogodę z ciepłych i przytulnych mieszkań. Jednak nie wszyscy pozostali zniechęceni - niektórzy postanowili udać się do Liceum im. M. Kopernika, gdzie w szkolnej auli o godz. 1900mieli okazję zasiąść na widowni i obejrzeć spektakl ?Kopciuszek?. Przedstawienie zostało zrealizowane przez polonistkę - panią Katarzynę Czerepok i jej wychowanków - humanistów z klasy drugiej ?c? (z udziałem gościnnie uczniów klasy mundurowej i matematyczno-fizycznej).

Bez wątpienia baśń o Kopciuszku znana jest większości osób. Miała swój początek w starożytności, najprawdopodobniej powstała w Egipcie bądź wywodzi się z mitologii grecko-rzymskiej i jest znana na wszystkich kontynentach w około 700 wersjach. Jej główne motywy to: dziewczyna wykorzystywana w roli służącej przez swoją macochę i jej córki, bal, dobra wróżka, zakochany w Kopciuszku książę, ucieczka, zgubiony pantofelek, poszukiwania ukochanej, aż w końcu szczęśliwe zakończenie.

Humaniści z „Kopernika″ postanowili zachować pierwotny schemat, lecz historia rozgrywa się w czasach współczesnych, w domu mody. Kopciuszek pracuje jako sprzątaczka i służąca, a wolny czas poświęca czytaniu książek i marzeniom o ukończeniu studiów oraz wydostaniu się spod kurateli niedobrej macochy. Książę zakochuje się w jej dobroci, łagodności i humanistycznej, artystycznej duszy pełnej romantyzmu, którego brakuje każdej przyrodniej siostrze Kopciuszka. Bajka oczywiście kończy się szczęśliwie: biedna dziewczyna zostaje żoną księcia.

Przedstawieniu towarzyszył ekscytujący pokaz mody licealistek i dzieci, które miały okazję zaprezentować swoje najpiękniejsze kostiumy. W przerwie wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek.

Spektakl przyjął formę prostą i przyjemną, a zarazem wzruszającą i zabawną. Wkład pracy i zaangażowanie młodych aktorów dało się dostrzec w każdej minucie przedstawienia, które zostało nagrodzone gromkimi brawami. Występ cieszył dzieci, młodzież i dorosłych, którzy z pewnością dostrzegli morał płynący z baśni, przesłanie mówiące o wyższości wiedzy, intelektu, wewnętrznego wdzięku i dobrego serca nad pieniędzmi, władzą, materializmem.

Katarzyna Łozińska

klasa 1c