header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
niedziela, marzec 07, 2021

Uczniowie KOPERNIKA w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej

Dzięki uprzejmości zastępcy dyrektora ds. Dydaktyki i Współpracy z Zagranicą Instytutu Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej Pana dr. inż. Krzysztofa Dyrcza 15 maja 2014 r. uczniowie klasy Id (matematyczno-fizyczno-informatycznej) Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika gościli w murach Politechniki Wrocławskiej. Wizytę koordynował i prowadził absolwent naszej szkoły, specjalista w Instytucie Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Pan Zdzisław Bażant.

Na początku młodzież została zaproszona do największej w Europie komory bezodbiciowej  ?SAC? Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. W komorze tej przeprowadzane są badania naukowe oraz na rzecz gospodarki dotyczące odporności urządzeń na pola elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Uczniowie mogli przekonać się, że po zamknięciu komory do jej wnętrza nie docierają zewnętrzne fale elektromagnetyczne, gdyż ich telefony komórkowe straciły zasięg. Druga część spotkania upłynęła w laboratoriach Instytutu Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych. Zasiadając przy stanowiskach ćwiczeniowych uczniowie Kopernika mogli poczuć się jak studenci. Ciekawość wszystkich wzbudziły modele urządzeń przemysłowych, które wykonują swoje zadania po poprawnym napisaniu programu oraz roboty wybudowane i oprogramowane w ramach prac dyplomowych studentów Politechniki Wrocławskiej. Przywilejem była możliwość obserwacji starszych kolegów ? studentów w trakcie wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych.

Ukoronowaniem pobytu na uczelni była wizyta we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym. W ramach swojej działalności świadczy ono podstawowe usługi sieciowe, tj. poczta elektroniczna, utrzymanie stron WWW, dostęp do baz danych, udostępnianie serwerów obliczeniowych do badań naukowych oraz eksploatacja Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), do której podłączonych jest ponad 500 sieci lokalnych zawierających ponad 15000 komputerów. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Centrum zabezpieczone jest na wypadek awarii zasilania, a także jakiego typu zabezpieczenia, na wypadek pożaru, stosowane są w tego typu instytucjach.

Wielu absolwentów naszej szkoły ukończyło Politechnikę Wrocławską, wielu z nich zalicza się, obecnie, do grona jej studentów. Uczniowie Kopernika goszcząc w murach tej uczelni mogli poczuć ?naukową atmosferę? oraz uwierzyć, że pasje i zainteresowania są wstępem do sukcesów.