czwartek, marzec 28, 2024

Fizyka jest tak pasjonująca, że aż “włosy stają dęba”

Fizyka jest nauką przyrodniczą zajmującą się opisem zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. To nauka, która leży u podstaw innych dziedzin takich jak chemia, biologia czy elektronika. Z tego powodu na wszystkich ścisłych kierunkach studiów fizyka jest przedmiotem obowiązkowym. Studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach oraz wykonują doświadczenia w laboratoriach uczelnianych.

Dnia 7 lutego 2017 r. uczniowie klasy IIId mogli poczuć się jak studenci, ponieważ uczestniczyli w bogato ilustrowanym doświadczeniami wykładzie z fizyki poświęconym w całości elektryczności. Zajęcia odbyły się na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pan dr hab. Janusz Przesławski przybliżył młodzieży zagadnienia dotyczące elektryzowania ciał, oddziaływania ładunków oraz przepływu prądu elektrycznego. Można było zobaczyć jak działa piorunochron oraz stwierdzić, co dzieje się z oporem elektrycznym materiałów nadprzewodzących w niskich temperaturach. Dla maturzystów zajęcia były doskonałą powtórką omówionych w szkole zagadnień.