czwartek, kwiecień 25, 2024

Klasa 1cd na Dniach Japonii

Dnia 18.05.2018r. (piątek) uczniowie klasy I cd wraz z opiekunem panią Darią Broda uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wołowie, z okazji Dnia Japonii, który miał miejsce w naszym mieście.

O niektórych aspektach tradycji i kultury japońskiej opowiadali goście z Japonii:
- Pan Tokuyuki Shizuka
Prezydent NBTHK sekcji Saitama (Towarzystwo Ochrony japońskiej sztuki miecza) i jeden
z trzech głównych jej menadżerów na całą Japonię. NBTHK to agencja rządu japońskiego odpowiadająca za zachowanie i popularyzację miecza japońskiego. Jest również prezydentem najbardziej prestiżowego na świecie stowarzyszenia kolekcjonerów mieczy “Toyukai”.

- Pani Hisae “Sokyu” Shizuka
Licencjonowana wykładowczyni i nauczycielka ceremonii parzenia herbaty. „Sokyu” to jej imię mistrzowskie.
- Pani Shoko Horiguchi
Nauczycielka picia herbaty w stylu Ura-Senke.
- Pan Hiroshi Kojima
Licencjonowany kowal Cesarstwa Japonii. Dziedzic linii założonej przez najsłynniejszego kowala epoki Shinto Taikeia Naotane.
-Pan Wataru Kojima
Trener ping ponga o stopniu mistrzowskim. Nauczyciel tenisa stołowego w Tokio i jedna
z gwiazd młodego pokolenia w tej dyscyplinie. Trenował m.in. specjalną reprezentację olimpijską Japonii.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat ceremoniału picia herbaty, poznali historię japońskiego miecza oraz japońskiego stroju.

Wykład prowadzony był w trzech językach: japońskim, angielskim oraz polskim.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni.