header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
środa, kwiecień 24, 2024

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży Wołów - Buchholz i.d.N. 14.10.-21.10.2018r.

Współpraca Miasta i Gminy Wołów z miastem partnerskim Buchholz in der Nordheide w Niemczech rozpoczęła się w sierpniu 1996 r., na mocy której obydwie gminy zobowiązały się przede wszystkim do podejmowania działań związanych z popieraniem kontaktów między mieszkańcami, organizacjami oraz wymiany grup uczniów szkół średnich, gimnazjalnych i nauczycieli.

Pierwsza wymiana odbyła się w 1997 r. i wzięli w niej udział uczniowie pragnący rozwijać swoje zdolności językowe oraz bliżej poznać kulturę niemiecką. Od tego czasu każdego roku uczniowie brali udział w wymianie.

W maju 2018 roku po raz kolejny gościliśmy w Wołowie młodzież wraz z opiekunami z partnerskiego miasta Buchholz. Podczas pobytu uczniowie naszej gminy wspólnie z uczniami z Niemiec spędzili czas, poznając historię i zabytki Wołowa, klasztor w Lubiążu. Następnie podczas kilkudniowej wycieczki młodzież zwiedziła m.in. zabytki Wrocławia, Zamek Książ, Góry Sowie, Gross-Rosen w Rogoźnicy i sztolnie w Walimiu.

W październiku 2018r. została zorganizowana kolejna wymiana młodzieży do zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Buchholz w Niemczech, w której uczestniczyli uczniowie czterech wołowskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Wołowie.

15 października 2018r. uczniowie wraz z opiekunami wycieczki panią Ewę Niebrzydowską oraz panią Anettą Błaszczyńską- Pukas dotarli do Buchholz, gdzie zostali serdecznie przywitani przez rodziny niemieckie oraz burmistrza miasta. Po wszystkich sprawach organizacyjnych udali się do domów rodzin partnerskich, gdzie mieli czas na odpoczynek po długiej podróży. Tego samego dnia późnym popołudniem wszyscy spędzili czas wolny na kręglach, gdzie mogli wymienić się swoimi pierwszymi wrażeniami.

Następnego dnia grupa polska i niemiecka wyruszyła na wycieczkę, podczas której zwiedziła Bullenhuser Damm w Hamburgu. Muzeum Bullennhuser Damm i wraz z nim ogród różany dzieci, powstał róż, które sadzili ludzie, aby upamiętnić w ten sposób zamordowane w tym miejscu dzieci. Młodzież poznała też historię obozu koncentracyjnego Neuengamme, gdzie prowadzone były pseudomedyczne doświadczenia nad chorobami zakaźnymi. Pozostały czas spędziła z rodzinami partnerskimi. W środę uczniowie również wyjechali do Hamburga. Tym razem zorganizowana została piesza wycieczka po atrakcyjnych miejscach i zabytkach. Przewodnikami byli niemieccy uczniowie, którzy bardzo ciekawie opisywali zwiedzane miejsca lub zabytki Hamburga - zarówno w języku angielskim jak i niemieckim.

Kolejny dzień młodzież spędziła w niemieckiej szkole. O godzinie 8:00 wraz z niemieckimi partnerami udali się na lekcje. Po ich zakończeniu wszyscy uczestnicy wymiany zebrali się w odpowiedniej klasie, aby rozpocząć projekt międzykrajowy. Po podzieleniu się na grupy polsko-niemieckie przystąpili do wykonywania zadań. Pierwsze zadanie związane było z udzielaniem odpowiedzi na temat Europy, zaś kolejne było bardziej złożone. Wymagało od uczniów uruchomienia wyobraźni i znajomości języka, ponieważ wykonanie tego zadania było niemożliwe bez komunikacji. Dzięki podstawowym zagadnieniom podanym na kartce uczniowie mieli stworzyć nowy świat w 2030r. W zależności od grupy mógł być on pesymistyczny, realistyczny lub wyidealizowany. Na zakończenie każda z grup prezentowała swoje projekty.

W piątek pierwszą część dnia uczniowie zwiedzali Psychiatrische Klinik w Lüneburgu, poznali szpital, w którym wymordowano około 500 osób w myśl programu "narodowo-socjalistycznej eutanazji" w 1941 roku. Młodzież otrzymała zadanie polegające na wykonaniu projektu ukazującego biografie ofiar, zbrodniarzy i obserwatorów. Druga połowa dnia została przeznaczona na integrację. Grupa niemiecka i polska wraz z nauczycielami spędzili cudowny wieczór przy ognisku, a noc - w namiotach.

Tydzień w Buchholz minął bardzo owocnie, młodzież zawarła niezwykłe znajomości, poznała kulturę niemiecką, a także bliżej historię Buchholz, Lüneburga oraz Hamburga.

Program był finansowany przez Burmistrza Gminy Wołów - Dariusza Chmurę - oraz Fundację Współpracy Młodzieży w Poczdamie , a organizowany był we współpracy nauczycieli: P. Marzanny Koczuk, P. Anetty Błaszczyńskiej- Pukas, P. Ewy Niebrzydowskiej oraz przy pomocy P. Magdaleny Nowosad-Makarewicz.