header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
wtorek, sierpień 04, 2020

KOPERNIK STAWIA KINGĘ NA NOGI - Historia prawdziwa

RELACJA VIDEO Z WYDARZENIA

Dzięki wsparciu licznych darczyńców, zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie, pomocy i wsparciu lokalnych władz i instytucji możemy śmiało powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Zanim jednak do tego doszło musiało się wydarzyć mnóstwo pozytywnych sytuacji i trzeba było podjąć kilka ważnych decyzji. Zacznijmy więc od początku.

We wrześniu z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu i opiekuna pani Katarzyny Łuczak zrodził się pomysł zorganizowania akcji charytatywnej na rzecz naszej absolwentki Kingi Nowak, która w 2016 roku uległa poważnemu wypadkowi. Pomysł został przedstawiony Radzie Pedagogicznej, która jednogłośnie przyjęła go do realizacji. Następnie informację o naszych planach przekazaliśmy Pani Annie Nowak mamie Kingi, która z równie ogromnym zdziwieniem jak i entuzjazmem przyjęła naszą inicjatywę. Klamka zapadła i rozpoczęły się wielkie przygotowania.

Dobrze wszystkim znana maksyma mówi, że uczyć się trzeba od najlepszych więc niewiele się zastanawiając poprosiliśmy Wołowski Ośrodek Kultury i pana Dyrektora Rafała Zająca o pomoc w zorganizowaniu naszej akcji. Na naszej drodze stanęły pani Anna Stelmarczyk – Matraj i pani Monika Bronowicka, które można by powiedzieć jak za rękę przeprowadziły nas przez cały proces przygotowań. Powołaliśmy Komitet Społeczny w którego skład weszły: Pani Halina Łosiewicz - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, pani Katarzyna Łuczak - nauczyciel i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu oraz pani Anna Stelmarczyk-Matraj - koordynator działu imprez w Wołowskim Ośrodku Kultury. Wypełniliśmy wniosek o pozwolenie na zbiórkę i w niecały miesiąc otrzymaliśmy zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej “Kopernik stawia Kingę na nogi”. Przygotowania ruszyły pełną parą.

Spotkaliśmy się z uczniami, nauczycielami oraz pracownikami WOK-u. Na zasadzie burzy mózgów powstał plan działań oraz scenariusz naszej akcji. Głównym organizatorem z ramienia szkoły została pomysłodawczyni Pani Katarzyna Łuczak, współorganizatorem Pani Agnieszka Michnowska. Współorganizatorami z ramienia WOK zostały wyżej wymienione panie: Anna Stelmarczyk-Matraj i Monika Bronowicka. Ustaliliśmy, że przygotujemy kawiarenkę z domowymi wypiekami, tego zadania podjęły się panie: Elżbieta Kaźmierska-Agieńczuk, Irena Gilewicz oraz Magdalena Janus, strefę zdrowia, której przygotowaniem zajęły się panie Małgorzata Oberg i Marzena Dancewicz, strefę dla dzieci – jej przygotowaniem zajęły się panie: Marta Ferenc i Aleksandra Pelc, loterię w której przygotowanie zaangażowały się panie: Dorota Kadej, Agnieszka Mosur i Daria Broda, licytację, którą zorganizowały panie: Katarzyna Łuczak i Agnieszka Michnowska, przedstawienie “Romeo i Julia” w wersji szekspirowskiej i współczesnej, do którego scenariusz napisała, wraz z uczniami, pani Agnieszka Michnowska, stoisko z lizakami, którego przygotowaniem zajęła się pani Anna Stelmarczyk-Matraj, turniej FIFA 19, w którego przygotowanie zaangażowała się pani Karolina Kołacka oraz mecz siatkówki nad którego przygotowaniem i przebiegiem czuwał pan Robert Mosur. Zdecydowaliśmy się również na kwestę w obrębie miasta od 19 do 23 listopada. Organizacja tej części zajęły się panie: Julianna Kołtun, Aleksandra Pelc, Agnieszka Michnowska, Magdalena Janus i Małgorzata Oberg. Postanowiliśmy również przygotować odpowiednię dekorację specjalnie na nasza akcję a odpowiedzialność za jej przygotowanie przyjęła pani Magdalena Nawój-Sinkowska.

Zaprosiliśmy również do udziału w naszej akcji pana Mateusza Stuchłego, właściciela firmy Selfiebox z Głogowa, który oddał do dyspozycji wszystkich przybyłych na imprezę Fotobudkę, panie ze stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, które udostępniły do wypróbowania: alkogogle, narkogogle oraz smokilizer. W program artystyczny wpisała się również grupa taneczna Traf pod kierunkiem pani Justyny Zgoły-Pamin oraz wokalistki spoza naszej szkoły: Martyna Turowska, Aleksandra Sienkiewicz oraz nasza absolwentka Anna Gajowczyk. Żadna ze stref oraz program artystyczny nie mogłyby powstać bez ogromnego zaangażowania naszych wspaniałych uczniów i wsparcia ich rodziców.

Ogromny entuzjazm i pozytywna energia sprawiły, że 23 listopada 2018 nasze przedsięwzięcie znalazło swój finał. Byliśmy miło zaskoczeni, że tak wielu mieszkańców odwiedziło mury naszej szkoły i zdecydowało się wesprzeć naszą akcję. Udało nam się zebrać 12 tysięcy 862 złote i 4 grosze oraz 3 euro i 2 złote z 1979 roku. Brawo Wołów! Cała kwota zostanie przekazana Kindze Nowak. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomoże jej w dalszym leczeniu i rehabilitacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym, instytucjom i sponsorom. A oto ich lista, zresztą bardzo długa Uśmiech.:

Dziękujemy:

 1. Starostwu Powiatowemu w Wołowie i Staroście powiatu wołowskiego panu Maciejowi Nejmanowi
 2. Gminie Wołów i Burmistrzowi panu Dariuszowi Chmurze.
 3. Panu Rafałowi Zającowi Dyrektorowi Wołowskiego Ośrodka Kultury oraz pracownikom zaangażowanym w naszą akcję.
 4. Panu Bartoszowi Granatowi Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołowie.
 5. Wszystkim rodzicom i uczniom naszej szkoły.
 6. Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji naszego Liceum.
 7. Nadleśnictwu w Wołowie.
 8. Kurierowi Gmin za patronat medialny nad naszą akcją.
 9. Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wołowie.
 10. Zakładowi Karnemu w Wołowie
 11. Księżom proboszczom: Krzyszfowi Kantonowi i Stanisławowi Małysie.
 12. Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych w Wołowie.
 13. Panu Zbigniewowi Kadejowi i firmie Terbud.
 14. Firmie Linpack w Bukowicach koło Wołowa.
 15. Centrum Szkolenia Kierowców Marek Miłkowski
 16. Klubowi piłkarskiemu - WKS Śląsk Wrocław
 17. Panu Tomaszowi Bonkowi - dziennikarzowi, podróżnikowi i absolwentowi naszej szkoły.
 18. Pani Iwonie Malewicz właścicielce Gabinetu Kosmetyczno - Podologicznego Spa-sją,
 19. Pani Barbarze Świątek - właścicielce salonu kosmetycznego w Wołowie.
 20. Pani Dagmarze Szuldze i firmie Inoar.
 21. Niezależnej Dyrektor Sprzedaży Mary Kay - Juliannie Kołtun
 22. Pani Marzenie Kołackiej właścicielce salonu fryzjerskiego.
 23. Pani Kamili Jedynak - dietetykowi klinicznemu i właścicielce Manufaktury Diety.
 24. Państwu Stążkom właścicielom sklepu zielarskiego Nagietek w Wołowie.
 25. Herbaciarni “Herbaciany zakątek” w Wołowie.
 26. Restauracji Dużo Dobrego i pani Annie Wierzbickiej.
 27. Restauracji Cameleon w Wołowie.
 28. Pizzerii Jaami w Wołowie
 29. Marcelinie Bieleckiej, Jakubowi Zamojskiemu i Szymonowi Stembalskiemu - uczniom naszej szkoły.
 30. Panu Krzysztofowi Wróblowi - rodzicowi jednego z naszych uczniów.
 31. Pani Karolinie Pędlowskiej - fotografce i absolwentce naszej szkoły.
 32. Pani Aleksandrze Hodanie i panu Tomaszowi Kosakowi właścicielom studia fotograficznego Snaplight.
 33. Beth Gawlik i Media Studio w Wołowie
 34. Auto Serwis Bartex - Percyzja Bartłomiej Drożdzowski.
 35. Sava Auto Spa i panu Dawidowi Sawie.
 36. Pani Danucie Arendarskiej - malarce i artystce.
 37. Pani Marii Balińskiej - malarce i pracownikowi Nadleśnictwa w Wołowie
 38. Pani Agacie Trzasce - utalentowanej malarce.
 39. Pani Marcie Rzewuckiej
 40. Pani Czesławie Rząd
 41. Pani Marcie Adamczyk
 42. Pani Jolancie Maziarz - lokalnej artystce.
 43. Pani Agacie Łopuszańskiej laureatce wielu nagród w regionalnych konkursach kulinarnych.
 44. Kwiaciarni Niezapominajka w Wołowie.
 45. Peter J.Birch - wokaliście i absolwentowi naszej szkoły.
 46. Państwu Justynie i Tomaszowi Paminom - właścicielom Studia Balans w Wołowie.
 47. Państwu Chrzanowskim właścicielom ABC Biurex w Wołowie.
 48. Państwu Łuciom właścicielom sklepu Artykuły Szkolne i Biurowe w Wołowie.
 49. Właścicielom sklepu Shopping w Wołowie.
 50. Pracowni krawieckiej “Domiś”.
 51. Pani Marii Kozieł - właścicielce lokalnej cukierni.
 52. Pani Magdalenie Rykowskiej-Olkowicz - Słodkie Hobby Magdaleny.
 53. Pracowni Cukierniczej “Natanek”.
 54. Aleksandrze Sienkiewicz, Martynie Turowskiej i Annie Gajowczyk - wokalistkom, które zgodziły się uświetnić naszą imprezę.
 55. Pani Agnieszce Michnowskiej za prowadzenie profilu wydarzenia na Facbook-u
 56. Prowadzącym nasza imprezę: Marcelinie Bieleckiej, Emilii Stuchłej i paniom Monice Bronowickiej i Annie Stelmarczyk-Matraj.
 57. Licznym anonimowym darczyńcom i wszystkim, którzy trzymali mocno kciuki żeby nasza akcja się udała.